BESLENME

Düzenli Bağırsak Alışkanlığının Sağlanması

Ağızdan alınan gıdalar gastrointestinal (mide-bağırsak) kanalda çeşitli sindirim faaliyetlerine uğrar. Bu işlemlerin sonucu açığa çıkan temel besin maddeleri (şekerler, amino asitler ve yağ) ince bağırsakta tama yakın emilirler. Kalın bağırsakta ise büyük oranda su emilimi gerçekleşir. Kalan posalar ve bir miktar su diğer zararlı maddelerle beraber dışkı olarak vücuttan atılır. Sindirim sistemindeki maddelerin hareketi bağırsaklardaki refleks ritmik kasılmalarla sağlanır. Düzenli dışkılama alışkanlığına sahip olmak için bol posalı diet ve yerince sıvı alımının yanısıra etkin bir dışkılama refleksine de gerek vardır.

Bebeklik çağındaki istendiği an ihtiyacın giderilmesi lüksü hayatın sadece çok kısa bir bölümünde geçerlidir. Daha sonraki yılarda sosyal yaşam, yoğun çalışma temposu, kişisel hijyene uygun yapıda genel tuvaletlerin iş ortamında olmaması vb. nedenlerden ötürü dışkılama refleksi bastırılarak ihtiyaç ertelenir. Ancak bu da refleksin zayıflmasına, düzensiz ve sağlıksız bir dışkılama alışkanlığının yerleşmesine yol açar. Dışkının uzun süre rektumda tutulması buradaki pasif su emiliminin sürekli devam etmesi nedeniyle sertleşmesine sebep olur. Bütün bunların kaçınılmaz sonucu ıkınarak zorlukla ihtiyacın giderilmesidir. Pek çok araştırma hemoroid ve fissür gibi hastalıkların gelişmesinde gereksiz ve aşırı ıkınmanın önemli bir rol oynadığını göstermektedir.

Düzenli Bağırsak Alışkanlığının Tekrar Sağlanması

Sabah kalkar kalkmaz (saatin önemi yok, saat 06 veya 11) bir bardak su için.

Dört beş dakika boyunca evin içinde yere çökme kalkma,yürüme, sit-up, parmak ucuna kalkma veya aklınıza gelebilecek her türlü hafif egzersizi uygulayın. Kalktıktan sonra ilk yapılan bedensel aktivite bağırsak hareketlerini uyaracaktır.

Tuvalete gidip hafifçe ıkının ve bir iki defa ıkınmayı tekrarlayın. İki üç dakika içinde herhangi bir hareket olmazsa tuvaletten çıkın.

Bu sırayı takip etmek genellikle birkaç hafta içinde sabahki dışkılama refleksinin yerleşmesine yol açacaktır. Yeteri kadar zaman geçtikten sonra sabahları sadece bir su içmenin bile gereken bağırsak hareketini başlatacağını göreceksiniz. Ancak bir gün bile bu refleksin bastırılması en az bir haftalık yeni bir çalışmayı gerektirecektir.

Günün hangi saati olursa olsun bağırsak hareketlerinin başladığını hissettiğinizde yaptığınız işi bırakın ve tuvalete gidin. Bağırsaklarınızın çalışmasını engellemeye çalışmayın.