Endoskopi

Mide ve bağırsaklar hayatın farklı zamanlarında bir çok sağlık sorununa yol açabilirler. Midedeki asidin yemek borusuna kaçıp tahrişe yol açtığı reflü hastalığı, asid ve Helikobacter Pylori isimli bakterinin birlikte sebep olduğu peptik ülser ve gastrit, kolit adını verdiğimiz bazen mikroplarla bazen de kendiliğinden gelişen bağırsak iltihapları ve ayrıca mide ve bağırsaklarda gelişen habis hastalıklar ilk akla gelenlerdir. Sevindirici olan husus bu hastalıkların tamamının modern tıbbın sunduğu imkanlarla hem erkenden teşhis edilebilmeleri hem de tedavilerinin mümkün olmasıdır.

Sindirim sitemi hastalıklarında teşhiste ve hatta bazı durumlarda tedavide endoskopik yöntemler çok önemli rol oynar. Endoskopi içine bakmak anlamına gelir. Gastroskopi ile ağızdan itibaren yemek borusu, mide ve oniki parmak bağırsağı (duodenum) incelenir. Kolonoskopi ile de anüsten itibaren  kalın bağırsağın tamamı ve ince bağırsak son kısmı (terminal ileum) tetkik edilir.


Bu işlemler sırasında ucuna ileri teknoloji ürünü bir kamera yerleştirilmiş esnek bir tüp yani endoskop kullanılır. Endoskopi sırasında şüpheli dokulardan patolojik tetkik için örnek alınabilir veya polipler tamamen çıkartılabilir. Polipler sindirim sisteminde özellikle de kalın bağırsaklarda gelişen kanserlerin büyük çoğunluğunun başlangıç lezyonudur ancak kansere dönüşmeden önce genellikle bir şikayete yol açmazlar.  Poliplerin en kolay bulunma yolu da endoskopi (kolonoskopi, gastroskopi) ile yapılan incelemedir.

Endoskopik incelemeler sırasında hastalar genellikle bir rahatsızlık hissetmezler çünkü tetkik sırasında sakinleştirici ve ağrı kesici ilaçlar kullanılır.

Sindirim sisteminize ait bir rahatsızlığınız olduğunu düşünüyorsanız lütfen doktorunuza başvurmakta gecikmeyin. Ayrıca 50 yaş civarındaysanız  bağırsak polip ve kanseri taraması için kolonoskopi yaptırmayı düşünün.

Bu sayfayı yazdırmak için tıklayın